Mushroom kits have actually had a fair amount of bad press recently with many critics claiming they provide very poor affordability when comparing the yields of the mushroom kits with the specific price of the mushrooms in the shops. I find this an extremely unfair comparison and believe that it is wrong to simply compare the two with the amount of mushrooms that they produce.
You can purchase mushroom growing kits for only a few different species of mushroom – you can obtain button mushroom grow kits and you can get oyster mushroom grow kits. Both of these are the most common and may be purchased for the most part garden centres and usually on garden centre websites. However you may also grow other varieties from more specialist websites, enabling you to grow your own mushrooms like Shiitake, Portobello and much more. These kits usually cost around �5 to �10 and will probably offer you around �5 worth of mushrooms (if grown in the perfect environment, and with respect to the variety as some mushrooms cost more then others in the shops).
I hardly understand why people moan when it costs more to get a mushroom growing kit then it does to get the mushrooms themselves. The majority of the supermarket mushrooms are grown massively in bulk and so are usually grown far away and imported across, where it really is so much cheaper to allow them to grow them. Then theres the truth that in a kit you obtain a box and obtain the substrate (compost or straw) as well as a small bag of spawn. When psychedelic mushroom chocolate bars for sale buy mushrooms from a shop you aren’t left with excellent compost for your garden (mushroom compost is probably the most expensive and nutritious forms of compost as the mushrooms break down and recycle many nutrients present in the substrate). And there’s the fact that you are growing mushrooms yourself – surely the excitement and fun factor are worth spending money on too.
For me mushroom growing kits are an excellent way of growing your personal mushrooms and also if sometimes they don’t really offer amazing value for money when compared to the shop price you will learn so much from carrying it out yourself and will probably take great pride in growing and then eating your personal mushrooms. Maybe even once you have learned a bit more about cultivating mushrooms you can cut out the middleman and discover your personal substrate (straw, newspaper, manure) and purchase or make your own mushroom spawn. This is where you can get real affordability too, growing hundreds of pounds worth of mushroom from literally a few pounds investm